بهترین ها

درج جزوه های دروس کارشناسی و کاردانی رشته روابط عمومی

اصول سخنوری . استاد اکبر نظر . ترم دوم کارشناسی روابط عمومی .
نویسنده : عبدالرضا فتحی راد - ساعت ٥:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۳٠
 

دوستان سلام 

کل جزوه درس اصول سخنوری را لطفا در قسمت ادامه مطلب ملاحظه فرمایید . در این ترم تصمیم گرفتم دروس ثبت شده در هر جلسه را به همین قسمت اضافه کنم پس جهت دریافت جزوه هر هفته ویرایش شده همین قسمت را ملاحظه فرمایید . 

                                                                                              متشکرم 

ثبت شده تا تاریخ 16/10/89 


 

کسب شهامت اعتماد به نفس و داشتن آرامش خیال به هنگام سخنرانی برای یک گروه خاص یا عده ای از مردم آنقدر ها هم که بعضی ها تصور میکنند مشکل نیست ، این یک نعمت خدا دادی مثل داشتن صوت خوش نیست که فقط افراد و عده ای از آن بهره مند باشند ، بلکه یک توانایی اکتسابی مثل قدرت بازیهای ورزشی است و هر کسی که اراده کافی داشته باشد میتواند ظرفیت وجودی خودش را افزایش دهد . چه دلیلی وجود دارد که کسی نتواند در حضور جمع بایستد و مانند زمانی که نشسته است فکر کند در حقیقت وقتی با جمع صحبت میکنیم باید بتوانیم بهتر فکر کنیم . حضور در جمع باید به ما شور و هیجان بدهد . اغلب سخنرانها میگویند حضور جمع یک عامل محرک و روحیه دهنده است و باعث میشود مغز سخنران با تیز هوشی بیشتری عمل کند .

برا ی اینکه بتوانیم بهترین نتیجه را از تلاش برای سخنران شدن بدست آوریم چهار رکن اساسی وجود دارد :

1-   با عزم و اراده راسخ شروع کنیم : این مورد بسیار مهمتر از آن است که ما تصور میکنیم ، اگر یک استاد بتواند فکر و اندیشه ما را بخواند و عمق خواسته هایمان را دریابد به طور یقیق میتواند سرعت پیشرفت ما را پیش بینی کند . اگر هدف کم اهمیت باشد در انجام اعمالمان هم سرد خواهیم بود ولی اگر هدف را با پشتکار و نیروی فراوان همراه با عزم و اراده دنبال کنیم هیچ چیز نمیتواند سد راه ما شود ، بنا بر این باید کمی همت نشان دهیم و منافع آن را ببینیم . باید به این بیاندیشیم که در جمع با قاطعیت سخن گفتن و اعتماد به نفس داشتن برای ما چه مفهومی خواهد داشت ، تصور کنیم که ارزش مادی آن چه قدر است ، از نظر اجتماعی چه تاثیری دارد و تا چه حد نفوذ ما را افزاریش میدهد و از نظر فراهم کردن موقعیت و استواری کردن جایگاه رهبری ما چقدر اهمیت دارد جایگاه رهبری اولین هدیه ای است که سخنرانی خوب برایمان به ارمغان می آورد .

2-   بدانیم که در چه موردی میخواهیم سخن بگوییم : تا وقتی که کسی سخنان خود را آماده و طراحی نکرده باشد و نداند که در چه موردی میخواهد حرف بزند نمیتواند هنگام روبرو شدن با شنوندگان آرام باشد پس اگر موضوع مشخص نباشد سخنران دچار تردید میشود . احساس پشیمانی میکند و از کرده خود شرمسار میشود .

3-   به کار خود ایمان داشته باشیم : یکی از مشهورترین روانشناسان آمریکایی میگوید چنین به نظر میرسد که رفتار ما تابع احساسات هستند گرچه رفتار و احساسات با هم عمل میکنند اما ما با تمرین اعمالمان که بیشتر تحت مراقبت مستقیم اراده اند میتوانیم به طور غیر مستقیم احساساتی را که ارادی نیستند تنظیم کنیم . پس اگر شور و نشاط غریزی خود را از دست داده باشیم روش مناسب برای دستیابی به شور و نشاط این است که با شادی بفهمیم و به گونه ای رفتار کنیم که گویی خوشحال هستیم اگر میخواهیم شجاع باشیم باید وانمود کنیم که خیلی شجاع هستیم و همه اراده خود را در جهت آن به کار ببریم با این کار فکر شجاعت جانیشین ترس میشود به طور کلی برای یک سخنران درست نیست که در پشت میز مخفی شود ولی ایستادن در پشت میز و صندلی و چسبیدن به آنها و یا نگهداشتن تکمه ای در دست  در ابتدای کار ممکن است به ما کمی شهامت بدهد و هنگام سخنرانی دکمه های کت را با حالت عصب نباید باز و بسته کرد و با تسبیح نباید بازی کرد و نباید دستها را با دستپاچگی مرتب به هم مالید . اگر حس میکنیم باید یک حرکت عصبی انجام دهیم دستها را پشت خود قرار داده و به شکلی که کسی نبیند انگشتان خود را درهم پیچیده یا انگشتان پا را حرکت دهیم . همیشه بهترین دفاع در جنگ تهاجم است بنا بر این برترس خود باید حمله کنیم و با آن روبرو شویم و مبارزه کنیم و در هر فرصتی با شجاعت کامل بر آن غلبه کنیم .

4-   تمرین : مهمترین نکته در سخنرانی تمرین کردن است و حتی اگر همه آنچه را که تا کنون خوانده ایم از یاد برده باشیم ولی این یکی را به خاطر بسپاریم موفق خواهیم بود ، روش بدون شکست برای کسب اعتماد به نفس در صحبت کردن همان تمرین در سخنرانی است . درواقع همه مطالبی که تا کنون گفته شد به یک نکته اساسی ختم میشود و آن تمرین کردن است . برای این کار موضوعی را انتخاب میکنیم ترجیحا موضوعی که در باره اش چیزهایی میدانیم و بعد یک سخنرانی دو یا سه دقیقه ای برا خود ترتیب دهید این سخنرانی را چندین بار تمرین کنیم و در صورت امکان این کار را در برابر اشخاصی که موضوع سخنرانی ره آنها مربوط است تکرار کنیم و یا اینکه در برابر دوستانمان اجرا کنیم و تمام ........ خود را در این جهت به کار گیریم .

عوامل موثر در توانایی سخن گفتن :

1-    لهجه : یعنی به هر زبانی که صحبت میکنیم کاملا بر آن تسلط داشته باشیم .

2-    سخن گفتن بدون اصوات و کلمات اضافی .

3-    بهره گیری درست از بازدم و تنفس .

4-    آهنگ صدا : یعنی به گونه ای باشد که صدای گرم و دلنشین در مخاطب تاثیر بگذارد .

5-     حالت صدا : صدا باید از هر حالت خاصی خالی باشد . مثل خمیری که بتوان آن را شکل داد و به صورتهای گوناگون در آورد .

6-    تسلط برکلام : داشتن آگاهی و تسلط بر زبان فارسی ، درست خواندن کلمات ، رعایت مکثها و اتصالها .

هنگام سخنرانی چه مهارتهایی را باید بکار برد :

1-    افکارتان را به صورت منطقی سازماندهی کنید .

2-    پیام را مناسب حال شنوندگان خود تهیه کنید .

3-    برای تاثیر گذاری بیشتر از داستان و ضرب المثل استفاده کنید .

4-    خود را با بازخورد مخاطب وفق دهید .

سخنرانی عمومی و مکالمه :

مکالمه معمولا به گفتگوهای دو یا چند نفره گفته میشود که جنبه رسمی کمتری دارد مثل صحبت کردن با تلفن ،

سخنرانی عمومی ویژگیهای خاصی دارد که عبارتند از :

1-   سخنرانی عمومی بسار سازمان یافته است یعنی سخنران باید همه مقصود خود را در گلام بگنجاند ، سوالات احتمالی مخاطبان را پیش بینی کند ، برنامه ریزی دقیق تری میخواهد و آمادگی بیشتری را طلب میکند .

2-   سخنرانی عمومی زبان رسمی تری میخواهد در چنین مواردی زبان عامیانه جای کمتری دارد .

3-   سخنرانی عمومی شیوه ایراد متفاوتی میخواهد معمولا مردم در گفتگوی غیر رسمی آهسته صحبت میکنند عبارتهای کلیشه ای بکار میبرند ،حالت بخصوصی به خود میگیرند و گاهی نیز مکث میکنند اما سخنرانان ماهر در سخنرانی عمومی سعی میکنند حرفشان به گوش همه مخاطبان برسد از حالتهای شخصی و گیج کننده و عادات کلامی پرهیز میکنند همه تلاششان این است که بر مخاطب تاثیر بگذارند .

عصبی بودن در هنگام سخنرانی : در حالت کارکردن یا سخنرانی کردن معمولا همه مضطرب و عصبی میشوند اما کسی موفق است که به حالت ناآرامی و عصبیت خود به عنوان نکته ای مثبت برای موفقیطت استفاده کند معمولا 75% سخنرانان حرفه ای قبل از سخنرانی ترس از صحنه دارند . اما این ترس و عصبی بودن نشانه این است که در تب و تاپ و تلاشی موثر هستید و قتی که سخنرانی کردن را بیاموزید برای این کار مسلط میشوید . و با موقعیت جدید کنار می آیید البته هر چه مطلب بیشتری بیاموزید بهتر و موثر تر صحبت میکنید و کمتر احساس ترس و تمدید میکنید .

برای مقابله با عصبی بودن چه باید کرد:

1-   مثبت فکر کنید .

2-   خود را قوی و موثر تصور کنید .

3-   در بهترین حالت چسمی و روحی باشید .

4-   خواب و استراحت کافی داشته باشید .

5-   به جای نگرانی در مورد سخنرانی روی ارتباط با مخاطبان متمرکز شوید .

6-   قبل از شروع سخنرانی نفس عمیق بکشید .

7-   در ضمینه مقدمه سخنرانی بیشتر کار کنید .

فرآیند برقراری ارتباط : برای برقراری ارتباط چند عامل موثر هستند :

1-   گوینده یا سخنران .

2-   پیام یعنی مطلبی که گفته میشود یا پیامی که مخابره میشود .

3-   مجرای ارتباطی یا وسیله ارتباطی یعنی وسیله ای که به کمک آن ارتباط کلامی برقرار میشود مثل تلفن یا بلند گو .

4-   شنونده .

5-   بازخورد یعنی عکس العمل شنوده یا مخاطب در قبال صحبتهای گوینده .

6-   مداخله یا پارازیت : یعنی هر چیزی که باعث کند شدن یا اختلال در روند برقراری ارتباط میشود .

7-   موقعیت : یعنی زمان و مکان برقراری ارتباط یا شرایط بر قراری مکان و زمان ارتباط .

تنوع فرهنگها و سخنرانی : یکی از مسائل مهم در سخنرانی توجه به فرهنگهای مختلف است ، با افزایش تنوع فرهنگی سخنرانی هم به مراتب پیچیده تر شده است . بخشی از این پیچیدگی ها از تفاوتهای زبان و لحجه سرچشمه میگیرد . معمولا زبان و تفکر بسیار به هم نزدیک و متصل هستند ، هیچ چیز به اندازه زبان فرهنگی را از فرهنگ دیگر جدا نمیکند معنای کلمات بسته به رفتار و حرکات حالت صورت و دیگر علایم غیر کلامی از فرهنگی به فرهنگ دیگر تفاوت میکند بنابر این در سخنرانی کردن همیشه به فرهنگ آداب و رسوم افراد مختلف احترام میگذاریم .

اجتناب از نژاد گرایی در سخنرانی : نژاد گرایی یعنی اینکه فرهنگ با گروه متعلق به ما بر تمام گروهها و فرهنگها برتری دارد ما در اثر نژاد پرستی با گروه و فرهنگ خود تطبیق پیدا میکنیم و ارزشها ، عقاید و رسوم آن را حق و طبیعی میبینیم و در مقایسه با ارزشهای گروههای دیگر آنها را نادرست و غیر طبیعی قلمداد میکنیم معمولا نژاد پرستی بخشی از فرهنگ همه افراد است اما اگر بخواهیم در یک دنیای مختلف فرهنگی سخنرانی موثری داشته باشیم باید بدانیم که همه مردم عقاید و رسوم خاص خود را دارند .

پنج محور اساسی سخنرانی :

1-   مطمئن شوید که اهدافتان از نظر اخلاقی صحیح باشند یعنی تضمین کننده سعادت ، رفاه و آگاهی جامعه باشند .

2-   برای سخنرانی کاملا آماده شوید شما نمیخواهید وقت خود و مخاطبان را تلف کنید یا با دادن اطلاعات غلط و ناقص افکار آنها را آشفته و گمراه سازید هر چه اطلاعات غنی تر و منسجم تری داشته باشید قطعا موثر تر خواهید بود .

3-   در آنچه میگویید صداقت داشته باشید معمولا سخنرانها مسئول و با صداقت حقیقت را به خاطر منافع شخصی خدشه دار نمیکنند و در رساندن پیام و روش خود دقیق و صحیح هستند .

4-   پرهیز کردن از تحقیر و توهین و بد زبانی زیرا بد زبانی حرمت افراد را از بین میبرد و حق آنها را پایمال میکند .

5-   عملکردن به اصول اخلاقی یعنی تا آنججا که ممکن است گفتار و رفتار سخنران با هم مطابقت داشته باشند . البته در همه شرایط باید به این موضوع توجه کرد نه فقط در مواردی که زحمت چندانی ندارد .

تعهدات اخلاقی مخاطبان ( شنوندگان ) :

1-   گوش دادن مودبانه همراه با توجه ، معمولا هر سخنران به همراهی شنوندگان برای تقویت روحیه و اعتماد به نفس نیاز دارد همینطور که گوش میکنید متوجه بازخورد ها هم باشید یا بازخوردهای سخنران در حالت صورت فرد حمایت و تشویق را نشان دهید تا سخنران رقبت بیشتری پیدا کند .

2-    از پیش داوری در مورد سخنران بپرهیزید اگر یک سخنران مسئولیت خود را مبنی بر آمادگی کامل و وظیفه شناسی انجام داد شنونده متعهد است قبل از تصمیم گیری در باره پذیرش یا رد آنچه گوینده میگوید ابتدا به سخنان اوگوش دهد .

3-    ازبیان آزادانه عقاید همایت کنند همیشه توجه به این نکته ضروری است که تامین آزادی بیان برای افراد مستلزم موافقت با عقاید آنها نیست شما میتوانید اساسا با پیام یا سخنان گوینده مخالف باشید اما از حق گوینده برای بیان آن دفاع کنید. 

گوش کردن و هنر سخنرانی : هرچند اکثر افراد ضعیف گوش میکنند اما استثناهایی هم وجود دارد بیشتر مدیران درجه یک و سیاست مدراران موفق و معلمان باهوش شنوندگانی عالی هستند بیشتر کارهایی که آنها انجام میدهند بر اساس یافته های کلامی است که دریافت میکنند ، دریافت سریع و دقیق مطالب گوش کردن به سخنرانی برای شما به عنوان یک سخنران نقش مهمی دارد زیرا این روش مهمترین راهی است که اطلاعات خود را بدست می آوریم مثل گوش دادن به رادیو ،
 مکالمه و سخنرانی افراد مختلف،  اگر خوب گوش نکنید آنچه را که میشنوید نخواهید فهمید و ممکن است برداشت غلط خود را به دیگران منتقل کیند .

انواع گوش دادن :

1-   گوش کردن همراه با قدر دانی : زمانی که برای لذت بردن یا سرگرمی به یک موسیقی گوش فرا میدهید به این نوع گوش دادن توجه همراه با قدر دانی میگویند .

2-   گوش دادن همراه با تاثیر پذیری : یعنی گوش کردن به منظور دریافت حمایت عاطفی طرف مقابل مانند زمانی که به درددلهای دوستی که گرفتار فشارهای روحی و روانی است گوش میدهیم و بر اثر این تاثیر پذیری ممکن است به او کمک کنیم .

3-   گوش کردن برای درک مطلب : یعنی زمانی که برای دریافت پیام یا اطلاعات جدید به سخنان یک گوینده یا سخنران گوش فرا میدهیم .

4-   گوش کردن منتقدانه : یعنی گوش کردن به صحبتهای دیگران به منظور ارزیابی پیامها به قصد پذیرش یا رد آن مانند دفاعیه یک وکیل در مقابل اعضای هیئت منصفه .

چهار علت اصلی ضعیف گوش کردن :

1-   عدم تمرکز : با توجه به تفاوت صحبت کردن و قدرت بازسازی کلمات در مغز ممکن است یان تفاوت در گوش کردن ما تاثیر بگذارد و جریان گوش کردن را با تفکر در باره مسائل دیگر قطع کنیم .

2-   گوش کردن بیش از اندازه : گاهی اوقات به لغات یا کلماتی که گوینده ادا میکند آنقدر توجه میکنیم که انگار تمام کلماتش بطو یکسان مهم هستند و به همین جهت نکته اصلی را گم میکنیم .

3-   نتیجه گیری  یا پرش به سمت نتیجه : این هم یکی از دلایلی است که باعث میشود با گوینده ارتباط ضعیففی برقرار کنیم چون مطمئن هستیم یا حدث میزنیم که چه چیزی میخواهد بگوید و به همین علت گاهی اوقات حتی نمیشنویم که گوینده چه میگوید .

4-   تمرکز روی طرز بیان ، لحن ، لباس و ظاهر گوینده : بعضی اوقات فکر کردن به نوع لباس یا چگونگی ادای کلمات باعث میشود که نتوانیم بدرستی به مطالب گفته شده گوش دهیم .

تعریف هدف در سخنرانی : هنگام سخنرانی کردن باید هدف کلی سخنرانی خود را مشخص کنید هدف اطلاع رسانی است یا متقاعد کردن یا سرگرم کردن ، وقتی هدف کلی شما اطلاع رسانی و آگاهی بخشی است مانند یک سخنران حرفه ای عمل میکنید مطمئن باشید که میخواهید با صحبت کردن به چیزی برسید و آن آگاهی مخاطب است . آگاه بودن از هدف قدم اول سخنرانی است .

تعیین هدف خاص : بعد از انتخاب هدف کلی باید برای مشخص کردن هدف خاص سخنرانی خود انتخابهای خود را محدود یا منحصر به یک هدف یا مورد خاص کنید و روی یک زمینه از موضوع متمرکز شوید . برای این منظور همه سوالهای ممکن را در ذهن خود مجسم کنید خود را جای مخاطب بگذارید و سوالهای احتمالی مخاطبان را پیش بینی کنید برای هر کدام از آنها پاسخ مناسبی پیدا کنید پس از آن با تکمیل اطلاعات و منسجم کردن مطالب خود برای سخنرانی آماده شوید  البته مرور کردن مطالب سخنران به شما کمک میکند با تسلط بیشتری در جلسه سخنرانی حاضر شوید .

هنگام سخنرانی باید دو نکته مهم را در ضمینه مخاطبان در نظر گرفت :

1-   هماهنگی با شنونده قبل از سخنرانی : در این مورد باید عکس العمل احتمالی شنونده را نصبت به آنچه میخواهید بگوئید ارزیابی کنید آنچه را که میخواهید بگوئید تا حد ممکن متناسب و متقاعد کنند ه سازید نظر های خود را سعی کنید پوشیده نگه دارید تا بتوانید با نظر شنوندگان هماهنگ شوید . و خلاصه مطلب اینکه بدانید مخطبان دوست دارند چه مطالبی را بشنوند .

2-   هماهنگی با مخاطب : هنگام سخنرانی ممکن است آن موقع کارها آنطور که شما انتظار دارید و طراحی کرده اید پیش نرود وسایل سمعی و بصری مناسب نباشد ، تعداد مخاطبان کمتر یا بیشتر از آنچه پیش بینی کرده اید باشند در چنین مواقعی دچار اضطراب نشوید اگر زمان کم بود یا مناسب نبود سرعت صحبت کردن خود را افزایش ندهید بلکه نطق خود را روی نکات اساسی متمرکز کنید زیرا مخاطبان از اینکه به وقتشان احترام گذاشته اید از شما قدر دانی خواهند کرد

استفاده از تجارب شخصی در سخنرانی : معمولا هرفردی در زمینه خاصی تخصص دارد و افراد در رابطه با موضوعاتی که اطلاعات قبلی دارند بهتر سخنرانی میکنند با تفکر در باره تجربه های گذشته میتوان بسیاری از جزئیات کامل کننده را برای سخنرانی پیدا کرد اما اگر اطلاعات اضافی نیاز دارید میتوان این اطلاعات را از سه راه بدست آورد :

1-   مصاحبه با افراد متخصص .

2-   مکاتبه با افراد ، نهادها و سازمانهای مختلف .

3-   تحقیق کتابخانه ای .

البته در رابطه با مصاحبه اصولی را باید رعایت کرد که عبارتند از :

1-   رعایت اصول قبل از مصاحبه .

2-   رعایت اصول در حین مصاحبه .

3-   رعایت اصول پس از مصاحبه .

مواردی که قبل از مصاحبه باید رعایت کرد : همانطور که نتیجه اکثر سخنرانی ها به آمادگی سخنران بستگی دارد نتیجه بیشتر مصاحبه ها را آمادگی مصاحبه شونده تعیین میکند . برای اطمینان از مصاحبه موفق پنج مرحله وجود دارد :

1-   هدف مصاحبه را مشخص کنید .

2-   تصمیم بگیرید که با چه کس میخواهید مصاحبه کنید .

3-   مشخص کردن وقت و زمان مصاحبه .

4-   در مورد استفاده از ضبط صوت تصمیم بگیرید که البته استفاده از ضبط صوت دو مزیت دارد اول اینکه مجبور نیستید همه وقت خود را صرف نوشتن کنید و دوم احتمال نقل قول اشتباه یا فراموشی مطالب کمتر است .

5-   سوالهای خود را آماده کنید .

رعایت اصول در حین یا زمان مصاحبه : مصاحبه کننده باید خود را با مصاحبه شونده هماهنگ کند از آنجا که جلسه مصاحبه معمولا آنطور که شما طراحی کرده اید پیش نمیرود هشیار و قابل انعطاف باشید اگر مصاحبه شونده بداند که شما آگاهی مناسبی دارید از تفره رفتن پرهیز میکند و اگر بداند که چرا یک خط سیر مشخص را دنبال میکنید جوابهای بهتر و مفید تری خواهد داد . اگر با استفاده از ضبط صوت موافق نیست سعی کنید از ضبط صوت استفاده نکنید اگر نظر مهم و تاثیر گذاری را بیان کرد آن را دنبال کنید تا به نتیجه مناسب برسید در طراحی سوال دقت کنید زیرا سوالهای کلیشه ای جوابهای کلیشه ای در بر خواهد داشت .

پس از مصاحبه چه اقداماتی را باید انجام داد

1-   بعد از مصاحبه بلافاصله یاداشتها و مطالب خود را مرور و باز نویسی کنید .

2-   مرور و بررسی یاداشتها را زودتر انجام دهید زیرا گذر زمان باعث فراموشی برخی از مطالب میشود .

3-   اگر نکات مبهمی وجود داشت سعی کنید مجددا با مصاحبه شونده تماس بگیرید و ابهامات را برطرف کنید .

4-   همیشه بهترین زمان برای ارائه ، انتشار و یا پخش مطالب یک مصاحبه بلافاصله بعد از مصاحبه است یعنی هرچه زمان اجرای مصاحبه با زمان ارائه آن نزدیکتر باشد موثر تر خواهد بود .

مکاتبه برای کسب اطلاعات است : بعضی اوقات از طریق نوشتن نامه برای ادارات ، نهادها یا حتی افراد مختلف میتوان اطلاعات مفیدی بدست آورد . ادارات و نهادها در رابطه با کار تخصص و حرفه خود مطالب مهم را بایگانی میکنند که با کمترین هزینه میتوان به آنها دسترسی پیدا کرد .

تحقیق کتابخانه ای : مراجعه به کتابخانه میتواند در زمینه کسب اطلاعات به ما کمک کند معمولا در کتابخانه ها کتابهای متعدد با موضوعات مختلف وجود دارند که دسترسی به آنها هزینه زیادی در بر ندارد اما برای یافتن آنچه در کتابخانه میخواهید پهار منبع مهم وجود دارد :

1-   کتابدارها .

2-   راهنمای کتابخانه یا کارتهایی که اطلاعات کتابها مثل نویسنده ، نام کتاب ، موضوع و ناشر در آن ثبت شده است .

3-   کتابهای مرجع .

4-   خدمات رایانه ای .

برای تحقیق چه باید کرد : برای تحقیق به منظور ارائه سخنرانی مناسب باید به اقدامات زیر توجه کنید .

1-    کار را هرچه سریعتر شروع کنیم زیرا تاخیر در کار و گذاشتن بیشتر کارها برای روزهای آخر ممکن است ما را با مشکل روبرو کند .

2-    تهیه کردن کتابشناسی مقدماتی یعنی اینکه هنگام مراجعه به منابع مختلف برگه های کوچکی آ»اده کنیم و نام کتاب ، نام مولف ، موضوع و زمینه کاربرد آن را در این برگه ها بنویسیم .

3-    درست نوشتن یاداشتها وقتی که یاداشتها درست ، منطقی و جامع و کامل نوشته شوند احتمال فراموشی یا فراموش کردن سر رشته امور کمتر میشود .

استفاده از آمار در تحقیق و سخنرانی :

1-    از آمار برای نشان دادن کمیت و کیفیت عقاید خود ومستند کردن مطالب استفاده کنید . ارزش اصلی آمار دادن دقت و صراحت عددی به عقاید شماست . سعی کنید مشکلات را با استفاده به مدارک بیان کنید .

2-    در استفاده از آمار صرفه جویی کنید یعنی سخنرانی شما آمار و ارقام اضافی نداشته باشد .

3-    آمار خود را توضیح دهید یعنی آماری را که گویا نیستند برای شنوندگان توضیح دهید و با آنها مرطبت سازید .

4-    آمار پیچیده را گرد کنید .

5-    برای روشن کردن روشهای آماری از وسایل سمعی و بصری استفاده کنید .

6-    در صورت امکان منابع آمارخود را ذکر کنید .

استناد در سخنرانی : ذکر عقاید افراد متخصص برای معتر کردن عقاید خود راه مناسبی است موقع استناد  هم میتوانید کلمه به کلمه از فرد مورد نظر نقل قول کنید و هم  میتوانید گفته های او را تفسیر کنید برای استفاده از استناد مثل آمار رهنمودهایی وجود دارد که عبارتند از :

1-   به منابع معتبر استناد کنید .

2-   از منابع بی طرف استناد کنید .

3-   افرادی را که از آنها نقل قول میکنید بشناسید و خلاصه ای از معلومات ، مدارک تحصیلی و موفقیتهای او بیان کنید .

4-   نقل قول را کامل بکار ببرید تا دچار اشتباه نشوید البته در بیان نقل قول سعی کنید که مطلب کوتاه باشد . منظوررا بهتر از خود شما منتقل کند ، فصیح ( روشن ) و متقاعد کننده باشد البته در مواقعی نیز تفسیر بهتر از نقل قول مستقیم است و آن زمانی است که نقل قول دارای دشواری هایی باشد یا مطالب نقل قول شده بهتر درک شود .

آماده کردن متن سخنرانی : سازماندهی روشن و کامل برای سخنرانی کردن یکی از مفاهیم اساسی است شنوندگان یا مخاطبان دوست دارند که مطالب ارائه شده با هم ارتباط داشته باشند آنها فقط یک بار برای درک مطالب گوینده فرصت دارند و در مقابل افرادی که بدون هدف از موضوعی به موضوع دیگر میپرند صبر کمی دارند نطقی که ( مطالبی که ) به خوبی سازمان دهی شده باشند اعتبار شما ار افزایش میدهند و فهم مطالب شما را برای شنونده آسان تر میکنند مطالب باید به صورت استراتژیک سازماندهی شوند . آنها باید به نحوی خاص با هم ترکیب شده باشند تا شنوندگان به نتیجه ای خاص برسند نخستین قدرم در سازماندهی سخنرانی تسلط اجزای آن است .

نکته های اصلی در سخنرانی : فرآیند طراحی متن سخنرانی با تصمیم گیری در باره نکته های اصلی شروع میشود . نکتههای اصلی عناصر مرکزی سخنرانی هستند باید آنها را بدقت انتخاب ، بوضوح و با صراحت بیان و به نحو راه بردی سازماندهی کرد . از آنجا که شنوندگان نمیتوانند تعداد  زیادی از نکته های اصلی و کلیدی را پیگیری کنند بیشتر سخنرانی ها نباید بیش از 2 تا 5 نکته اصلی داشته باشند . هر نکته اصلی باید در مورد یک موضوع خاص متمرکز باشند با عبارتهای واضح و روشن بیان شود و برای متقاعد کننده بودن به اندازه کافی روی آنها تاکید شوند . وقتی که نکته های اصلی را معیین کردید باید در باره ترتیب ارائه آنها تصمیم بگیرید این فوق العاده مهم است زیرا هم روی روشن ساختن و هم میزان متقاعد شدن شنوندگان تاثیر میگذارد  البته مطالب سخنرانی را از راههای مختلفی سازماندهی میکنند .

چگونگی تنظیم و سازماندهی مطالب و نکته های اصلی سخنرانی :

1-   ترتیب زمانی : یعنی مطالب به ترتیب زمان وقوع سازماندهی شده است و یک زمان مشخصی را در بر میگیرند . مثلا اگر دیوار چین را در نظر بگیریم بخشی از آن قبل از میلاد ، بخشی دیگر پس از میلاد در زمان فلان سلسله و بخش سوم در زمان سلسله بعدی ساخته شده است .

2-   ترتیب فاصله ای : که از الگوی جهت داری استفاده میشود به این ترتیب که نکته های اصلی را از بلا به پائین از راست به چپ ، از شرق به غرب و غیره ، تنظیم میکنیم مثلا ساختن برج صدف ، بخش پایین ، بخش میانی و طبقات انتهایی یا بالایی .

3-   ترتبیب سببی : یعنی نکته های اصلی را به نحوی سازماندهی میکنیم که رابطه سببی را نشان دهد . وقتی شما سخنرانی خود را به این ترتیب منظم میکنید دو نکته اصلی دارید 1-  در مورد علت واقعه 2-  در رابطه با تاثیرات آن

4-   ترتیب حل مشکل : که به دو بخش تقسیم میشود : 1- وجود یک مشکل را نشان میدهد . 2-  به ارائه راه حل میپردازد.

5-   ترتیب موضوعی : زمانی که سخنرانی خود را به چند موضوع مختلف اختصاص میدهیم در چنین شرایطی باید در رابطه با هر موضوع به صورت جداگانه صحبت کرد .

راههای نوشتن نکته های مهم :

1-   نکته های اصلی را از هم جدا کنید : هر نکته اصلی باید از نکته های اصلی دیگر جدا باشد تا مخاطب بتواند مطالب را بهتر درک کند .

2-   میزان وقت اختصاص داده شده به نکته های اصلی را متعادل کنید : از آنجا که نکته های اصلی بسیار مهم هستند باید مطمئن شوید که بر روی همه آنها برای روشنی ، واضح بودن و متقاعد کنندگی به انددازه کافی تاکید شود این به معنای اختصاص وقت کافی برای پرووراندن نکته های اصلی است .

مطالب حمایتی برای تفهیم اصلی : البته نکته های اصلی به خودی خود متقاعد کننده و حمایتی هستند اما شنونده برای پذیرش آنچه که گوینده میگوید به مطالبی نیاز دارد که وقتی که این مطالب اضافه شوند شنونده بهتر درک میکند .

شروع و خاتمه سخنرانی : همیشه شروع ضعیف سخنرانی مخاطب را گیج و بی انگیزه میکند مقدمه مناسب و قوی زمینه ساز جذب مخاطب است همه سخنرانی ها به مقدمه و نتیجه گیری نیاز دارند ، اما اینکه چگونه مقدمه و نتیجه را بیان کنیم بسیار مهم و تاثیر گذار است .

راههای آماده سازی مقدمه :

1-   سعی میکنیم مقدمه سخنرانی کوتاه و مناسب باشد معمولا 10 % تا 20 %  زمان سخنرانی را به مقدمه اختصاص میدهند .

2-   سعی کنید مطالب مقدمه را یاداشت کنید .

3-   همیشه به یک مقدمه خلاق فکر کنید سعی کنید چند نوع مقدمه را بررسی و آزمایش کنید و مناسب ترین را انتخاب کنید .

4-   تازمانی که آ»اده کردن متن سخنرانی را کامل نکرده اید زیاد نگران جمله های مقدمه نباشید . یعنی اینکه اول متن سخنرانی را آماده کنید و بعد مقدمه ای مناسب برای آن انتخاب کنید .

راههای جذب مخاطب یا جلب توجه در سخنرانی :

1-   سعی کنید موضوع را به مخاطب مربوط سازید .

2-   کنجکاوی شنونده را تحریک کنید .

3-   از شنونده سوال کنید تا به نوعی او را درگیر متن سخنرانی کنید .

4-   از نقل قول بزرگان ، تمثیل یا داستان استفاده کنید .

5-   سعی کنید مخاطب را تکان دهید .

نتیجه گیری در سخنرانی : شروع کردن سخنرانی هنر بزرگی است ، اما هنر بزرگتر نتیجه گیری و پایان سخنرانی است ، به پایان بردن ناگهانی سخنرانی ممکن است مخاطب را گیج یا تعجب زده کند همیشه به مخاطب خود اطلاع دهید که سخنرانی شما در حال تمام شدن است و نتیجه گیری اوج یک سخنرانی است . رسیدن تدریجی به نقطه اونج و پایان سخنرانی باید با دقت و ظرافت خاصی بکار گرفته شود به همین منظور باید قبل از سخنرانی بباید روی نتیجه گیری استفاده از لغات و ترکیبات و حتی مدت زمان آن بسیار تمرین کرد . این امر باعث میشود که سخنرانی یا نتیجه گیری شما با قدرت و تسلط بیشتری انجام شود .

برای اینکه یک نتیجه گیری خوب داشته باشیم چه باید کرد : راههای نتیجه گیری : 

1- گاهی اوقات میتوانید نطق خود را خلاصه کنید یعنی خلاصه سخنرانی خود را به عنوان نتیجه بکار ببرید .

2- نتیجه سخنرانی را پایان سخنرانی با یک نقل قول یعنی جمله ای از یک شخصیت معروف یا دانشمند در رابطه با متن سخنرانی بیان کنید .

3- سعی کنید از یک عبارت یا جمله برجسته و مهیج استفاده کنید تا مخاطب خود را تحت تاثیر قرار دهید .

4- بیان دوباره نکته های اصلی گاهی مناسب برای نتیجه گیری است البته استفاده از نکته های اصلی راحت ترین روش نتیجه گیری است .

5-  اشاره به مقدمه نیز راه مناسبی برای نتیجه گیری سخنرانی است . البته برخی معتقدند که این روش یعنی اشاره به مقدمه تاثیر فوق العاده ای به سخنرانی شما میبخشد .

برای آماده سازی مطالب نتیجه گیری چه باید کرد : برای نتیجه گیری نیز مانند مقدمه سخنرانی باید هوشیاری به خرج داد مطالبی را که به عنوان نتیجه گیری از آن استفاده میشود چندین بار مرور کرد و پس از  از بین بردن کاستی ها ، مطالب را جمع بندی کرد . دوم همیشه نتیجه سخنرانی را قاطعانه بیان کنید چون تاثیر گذاری بیشتری دارد . نتیجه گیری ضعیف با لحنی نا مناسب هیچگاه نمیتواند مخاطب را جذب کند . سوم نتیجه سخنرانی را طورانی نکنید وقتی به پایان سخنرانی رسیدید مخاطب انتظار دارد ظرف چند دقیقه نتیجه گیری کنید و جلسه به پایان برسد معمولا برای نتیجه گیری هر سخنرانی زمان 5 تا 10 دقیقه در نظر گرفته میشود که با توجه به زمان سخنرانی تغییر میکند هیچ مرحله ای از نتیجه گیری را به امید شانس نگذارید ممکن است جلسه آنطور که شما پیش بینی کرده اید اتفاق نیفتد به همین خاطر قبل از سخنرانی در مورد جزئیات آن کار کنید تمرین کنید و حتما مطالب مهم را یاداشت کنید زیرا اینکار مشکل فراموش کردن را برطرف میکند .

نقشه و طرح سخنرانی : راههایی برای طرح و آماده سازی سخنرانی :

1- هدف خاص خود را مشخص کنید .

2- موضوع اصلی را مشخص کنیم .

3- مقدمه ، متن سخنرانی و نتیجه گیری مشخص شود .

4- نکته های اصلی و فرعی مشخص شده و چنین جمله هایی به صورت کامل نوشته شود .

5- برای مطالب خود کتاب شناسی تهیه کنید یعنی فهرست منابعی را که آمار و ارقام ، اطلاعات و نقل قولها را از آنها بیان کرده اید . ضمیمه طرح خود کنید .

6- اگر عنوان مناسبی برای سخنرانی خود کردید یک عنوان نیز برای آن مشخص کنید . البته گاهی اوقات که نهادها و ادارات مختلف از شما برای سخنرانی دعوت کرده اند تاکید دارند که عنوان مناسبی برای سخنرانی انتخاب کنید . در چنین مواردی سعی کنید عنوان شما که انتخاب میکنید با موضوع سخنرانی ، نهاد مربوطه و افراد حاضر در جلسه ارتباط داشته باشد که این عنوان باید خلاصه باشد و مختصر باشد ، توجه شنوندگان را جلب کند و منظور و هدف سخنرانی را بیان کند .

طرح صحبت در سخنرانی : طرح صحبت به شما کمک میکند که آنچه را میخواهید بگویید به خاطر بسپارید میتوانید طرح صحبت و خلاصه ای از مشروح سخنراین قلمداد کنید . این طرح شامل کلمات ، لغات و ترکیبات کلیدی است . برای فعال کردن حافظه در حین سخنرانی همچنین نقل فولها و آمارهایی که نمیخواهید فراموش شوند و دریک کلام طرح صحبت یعنی لپ کلام برای سخنرانی که این طرح به شما اجازه میدهد که هر لحظه بفهمید کجای سخنرانی قرار دارید .

رهنمودهایی برای طرح صحبت :

1- مطمئن باشید طرح شما کامل و خواناست .

2-  طرح صحبت را تا آنجا که ممکن است خلاصه کنید . اگر یاداشتها طولانی باشند در ارتباط چشمی با مخاطب دچار مشکل خواهید شد .

3-  حالتهایی برای ادای سخنرانی خود در نظر بگیرید . مثلا تاکید روی عبارتهای خاص ، بلند کردن یا کوتاه صدا ، سریع تر گفتن یا مکث کردن

اهمیت زبان در سخنرانی : سخنرانان حرفه ای برای زبان و کاربرد آن احترام قائل هستند شما به عنوان یک سخنران وقتی که به اندیشه درستی دسترسی پیدا میکنید باید تصمیم بگیرید که چگونه آن را به مخاطبان خود ارتباط دهید اگر در کاربرد زبان با دقت و درست عمل نکنید کسی به اندیشه های شما پی نخواهد برد کلمات به عنوان ابزاری دردست سخنران حرفه ای هستند شما باید همیشه واژگان درستی را انتخاب کنید و اگر در رابطه با معنا و مفهوم آن مشکوک هستید به فرهنگ لغت یا افراد آگاه مراجعه کنید . سخنران ماهر از معانی واژگان چه معانی سریع و چه معانی ضمنی آگاه است .

کلمات یا واژه های صریح و ضمنی در سخنرانی : کلمات صریح آنهایی هستند که قابل درک و فهم ، ادبی و دقیق باشند و به آسانی شخص ، مکان ، مفهوم و رویدادی را که واژه به آن اشاره میکند تشریح کنند ، یک شیوه برای دسترسی به معنای صریح واژه ها مراجعه به فرهنگ لغت است . دوم واژه های ضمنی این واژه ها بسیار متغیر و موضوعی هستند به آسانی میتوان دریافت آنچه را که واژه ها به آن دلالت دارد معنای ضمنی است معنای ضمنی عمق بیشتری به کلمات میبخشد و احساساتی همچون عشق ، گناه ، خشم ، اندوه ، و دوستی را در مخاطب زنده میکند . معمولا سخنران ماهر مثل شاعران از واژه های ضمنی برای تاثیر گذاری خود استفاده میکند .

کاربرد فنون و صنایع ادبی در سخنرانی : آگاهی به زبان وادبیات فارسی :

گاهی اوقات آشنایی با زبان و ادبیات فارسی و استفاده از فنون و صنایع ادبی مثل تشبیه ، استعاره و کنایه به تاثیر گذاری سخنرانی کمک میکند . تشبیه کردن موضوع یا مطلبی به موضوعی مملوس تر زمینه درک بهتر مطلب را مساعد میکند همیشه سخنرانان حرفه ای وقت زیادی را صرف آموختن زبان و ادبیات فارسی میکنند .

استفاده از کلمات مانوس و مملوس : در زمانهای گذشته برخی از افراد و سخنرانان از کلمات و ترکیبات دشوار برای نشان دادن میزان معلومات خود استفاده میکردند . اما در حال حاضر همه افراد به ساده نویسی وساده گویی گرایش پیدا کرده اند . استفاده از کلمات دشوار فقط سخنران را پر مدعا و رسمی جلوه میدهد و بد تر از آن فهم سخنان او را دشوار میکند .

تناسب موضوع سخنرانی با موقعیت و مخاطبان : کاربرد متناسب موضوع سخنرانی به معنای تناسب و یا تطبیق با موقعیت حاضران و موضوع مربوط به آن و همچنین توسعه دانسته ها به جای تقلید از دیگران است . اگر زبان شما متناسب باشد و شرایط مخاطبان  را در نظر بگیرید سخنرانی موثری خواهید داشت .

استفاده از واژه های مذکر و مونث در سخنرانی :  با اینکه این موضوع بسیار پیچیده است ، اما هیچ سخنران چیره دستی نمیتواند آن را نادیده بگیرد . ذکر کلمه ی مذکر و مونث مخصوصا زمانیکه پای مشاغل و نقش های اجتماعی در میان باشد . حساسیت بر انگیز است و ممکن است باعث ایجاد کدورت شود . در حال حاضر زنان پابه پای مردان در فعالیتهای اجتماعی مشارکت میکنند . بنابر این هیچ ضرورتی برا استفاده از این واژه ها وجود ندارد .

منطق مناسب و خوب چیست ؟ اغلب شنوندگان منطقی را ترجیعح میدهند که تا حدودی رسمی و آمیخته با ویژگیهای یک مکالمه ی خوب مثل نشاط و سر زندگی ، عبارات کلامی و ارتباطی  روح بخش و سر زنده باشد . وقتی که نطق خود را برنامه ریزی میکنید باید به موارد مهمی مثل : نطق گویا   اجتناب از حرکات ناپسند و برقراری ارتباط چشمی با مخاطبان توجه کنید . وقتیکه این مسایل را تحت کنترل در آورید و جلوی شنوندگان احساس آرامش کنید تاثیر سخنرانی و اندیشه های شما بر مخاطبان بیشتر میشود .

شیوه های سخنرانی یا انواع سخنرانی :

1- خواندن کلمه به کلمه از روی دست نوشته (  سخنرانی فی البداهه بدون آمادگی قبلی ) .

2-  بازخوانی از حافظه ( سخنرانی فی البداهه با آمادگی قبلی ) .

توضیح یک سخنرانی کلمه به کلمه از روی دست نوشته : برخی از سخنرانی و یا نطق های مهم باید کلمه به کلمه بر اساس یک دست نوشته ایراد شوند . مثل اعلامیه های مذهبی ، گزارش تخصصی یک متخصص یا پیام رئیس جمهور . در چنین مواردی وقت و احتیاط لازم بسیار ضروری است . زیرا هر واژه ای به وسیله رسانه های گروهی ، دوستان و دشمنان تجزیه و تحلیل میشود . گاهی یک عبارت نابجا میتواند یک حادثه  بین المللی بوجود آورد . با وجود آنکه این نوع سخنرانی آسان به نظر میرسد اما ایراد آن به مهارت زیادی نیاز دارد که برخی از عهده آن به خوبی بر میآیند و عده ای نیز شکست میخورند . کوتاه سخن آنکه سخنرانان این چنینی برای مخاطبان خود بیشتر از روی دست نوشته میخوانند . نه اینکه با آنها صحبت کنند .

توضیح بازخوانی از حافظه : مدت زیادی نیست که بازخوانی از حافظه برای عبارات کوتاهی مثل تبریک ، معرفی و نظایر آن مرسوم شده است . اما اگر در نظر دارید چنین عباراتی را مطرح کنید سعی کنید آنها را به خاطر بسپارید و به هر حال مطمئن شوید که کاملا در برقراری ارتباط با مخاطبان توانمند هستید . سعی نکنید کلمات را یا جملات را کلمه به کلمه حفظ کنید .  

سخنرانی فی البداهه بدون آمادگی قبلی : این نوع سخنرانی بدذون آمادگی قبلی ایراد میشود البته تعداد کمی از افراد ترجیح میدهند که فی البداهه صحبت کنند . ممکن است از  شما نیز بخواهند که فی البداهه سخنرانی کنید در چنین مواردی نباید ترسید زیراذ از شما انتظار ندارند که سخنرانی کاملی ارائه دهید در چنین مواقعی سعی کنید موضوعی را که میخواهید در باره آن صحبت کنید مشخص کنید از موضوع مورد نظر با آمار و ارقام ، مثال و نقل قول حمایت کنید . موضوع خود را خلاصه کنید زیرا این مراحل به شما کمک میکند تا اندیشه هایتان را به سرعت سازماندهی کنید البته اگر فرصت دارید مطالب مهم و کلیدی را یاداشت کنید تا در مواقع ضرورری آنها را بخاطر آورید .

سخنرانی فی البداهه با آمادگی قبلی : که به نظر بیشتر کارشناسان بهترین نوع سخنرانی است زیرا فردی که با آمادگی قبلی صحبت میکند از یاداشتها طرح صحبت و نقل قولها برای تقویت حافظه استفاده میکند وقتی که شما طرحی را در اختیار داشته باشید میدانید که چه موضوعاتی را باید مطرح کنید به چه ترتیبی صحبت خود را شروع کنید و به اطلاعات هر بخش دسترسی دارید که این روش چند مزیت دارد یکی اینکه بر روی اندیشه و گفتار خود کنترل بیشتری دارید دوم اینکه صحبت شما از صراحت قابل قبولی برخوردار است و سوم در ایجاد ارتباط چشمی با مخاطب قوی و آزاد هستید .

عواومل مهم در ایراد سخنرانی : یکی از مهمترین عوامل صدای سخنران است صدای رسا ، گرم و دلنشین بهترمخاطبان را جذب میکند . حجم صدا ، سرعت ، مکثها و تلفظ بسیار مهم هستند . مکثهای لفظی مثل صداهایی که هیچ معنا و مفهومی ندارند در سخنرانی اختلال ایجاد میکنند تلفظ درست کلمات و واژه ها و نحوه ادای آنها بسیار موثر است . بکار گیری گویشهای مشکل در مواردی که شنوندگان آن را بطور کامل درک نمیکنند و یا آن را متناسب با موقعیت نمیدانند باید پرهیز کرد .

ارتباط غیر کلامی یا حرکات بدن در سخنرانی : یک سخنران توانمند علاوه بر استفاده از زبان از حرکات بدن نیز استفاده میکند . قیافه ، وضع شخصی ، نوع لباس ، رفتار ظاهری ، حرکت بدن و ارتباط چشمی همه در ایراد سخنرانی موثرند که البته با اندکی کار و تمرین میتوان آنها را اصلاح کرد . سعی کنید برای موقعیت مورد نظر یا سخنرانی لباس مناسبی بپوشید . کنترل اشاره و حرکات بدنی را بیاموزید تا گفتارتان تاثیر بیشتری داشته باشد و توجه مخاطبان منحرف نشود البته ارتباط چشمی با مخاطبان سریع ترین و بهترین راه ایجاد ارتباط است .

وسایل کمک آموزشی در سخنرانی : این وسایل به نحو مناسبی موثر هستند وقتی که مخاطبان صحبتهای سخنرانی را جذاب و سودمند تشخیص دهند به آسانی در باره آن فکر میکنند وقتی که این پیام یا سخنان به صورت بصری ارائه شود مدت زمان بیشتری در حافظه باقی میماند وسایل کمک آموزشی انواع فراوانی دارند مثل ماکت ، جدول ، نمودار ، عکس ، نقاشی و غیره و این وسایل میتوانند حجم انبوهی از اطلاعات را ارائه دهند اما در استفاده از آنها باید دقت کرد زیرا ممکن است در ایجاد ارتباط بین سخنران و مخاطبان اختلال ایجاد کند . وسایل سمعی و بصری گذشته از نوع آن میتواند مراحل ظهور اندیشه های سخنران را به نمایش بگذارد .

نکاتی در رابطه با استفاده از وسایل سمعی و بصری :

1- این وسایل را از قبل آماده کنید .

2- مطمئن شوید که اندازه این وسایل به حد کافی است .

3- طوری از این وسایل استفاده کنید که برای همه مخاطبان قابل دیدن باشد .

4- وسایل کمک آموزشی را بین حاضران نچرخانید .

5- فقط زمانی که در باره وسایل کمک آموزشی صحبت میکنید آنها را نمایش دهید .

6- با مخاطبان صحبت کنید نه با وسایل کمک آموزشی .

7- وسایل کمک آموزشی را به روشنی و با دقت تشریح کنید .

8- قبل از استفاده از وسایل کمک آموزشی کارکردن با آنها را تمرین کنید .

انواع سخنرانی : 1- سخنرانی آگاهی بخش 2- سخنرانی توجیهی  3- سخنرانی برای بحث و تحلیل 4- سخنرانی در موقعیتهای ویژه  5- سخنرانی در گروههای کوچک .

1-  سخنرانی آگاهی بخش : این سخنرانی خود به چهار دسته تقسیم میشود :

1- سخنرانی در رابطه با پدیده ها یا اشیاء  2- سخنرانی در رابطه با فرایندها  3- سخنرانی در رابطه با رویدادها  4- سخنرانی در رابطه با مفاهیم یا اندیشه ها .

البته این مقوله ها مطلق نیستند ولی در تحلیل و سازماندهی نطق های آگاهی بخش مفید هستند .

1- سخنرانی در رابطه با اشیاء یا پدیده ها : همانطور که از اسم این نوع سخنرانی پیداست در زمینه مکانها ، اشیاء ، ساختمانها ، حیوانات و انسانها سخن میگویند . که این نوع سخنرانی معمولا بر مبنای نظم تاریخی یا موضوعی ایراد میشود البته موضوع سخنرانی هدف خاص ، نکات کلیدی و نتیجه گیری را در همه انواع سخنرانی ها باید در نظر گرفت.

2- سخنرانی در رابطه با فرایندها :  این نوع سخنرانی که شامل یک سلسله فعل و انفعالاتی است که دست در دست هم و نتیجه نهایی در پی دارند . سخنرانی در رابطه با فرایند ها توضیح میدهد که یک چیز چگونه ساخته میشود و یا به چه نحوی کار میکند . در سخنرانی در باره فرایند ها توضیح جامع و کامل ضروری به نظر میرسد زیرا مخاطب باید قادر به پیگیری هر مرحله از سخنرانی در فرآیند باشد . یکی از انواع متداول سازماندهی در نتهای مربوط به فرایند ها نظم تاریخی یا موضوعی است .

3- سخنرانی در رابطه با رویدادها : رویداد چیزی است که واقع میشود ، اتفاق می افتد و یا به عنوان حادثه به نظر می آید شما میتوانید یک رویداد را از هر زاویه ای بررسی کنید ممکن است مبادی یا شروع ، علت ، آثار ، دلایل و ویژگیهای عمده آن را تشریح کنید . معمولا نطق یا سخنرانی در رابطه با رویدادها بر اساس نظم تاریخی علت و معلولی یا نظم موضوعی ارائه میشوند .

4- سخنرانی در رابطه با مفاهیم و اندیشه ها : اند یشه ها شامل : اعتقاداد ، نظریات ، عقاید و اصول است که البته این نوع سخنرانی پیچیده ترین سخنرانی آگاهی بخشی است که به طور برجسته بر اساس نظم موضوعی ارائه میشود .

توصیه هایی برای سخنرانی آگاهی بخش :

1- ممکن است مخاطبان اطلاعات ناچیزی در رابطه با موضوع داشته باشند بنابر این موضوع را کاملا تشریح کنید .

2- از سخنرانی خیلی فنی پرهیز کنید و مطمئن شوید که گفتارتان برای شخصی که مهارت خاصی در باره موضوع ندارد جامع و کامل باشد .

3- از آوردن مفاهیم انتزاعی و تصورات ذهنی خوداری کنید و بیشتر از توصیف مقایسه و تقابل ( مقابله ) استفاده کنید .

4- نظریات و عقاید تان را شخصی تر کنید زیرا هیچ چیز بیشتر از توضیحات شخصی به یک سخنرانی جذابیت نمیبخشد .

5- در باره آنچه که مخاطب از آن مطلع نیست مبالغه نکنید .

2- سخنرانی توجیهی : در همه سخنرانی ها مسئله توجیهی یکی از پیچیده ترین و بحث انگیز ترین مسائل است . هدف شما در چنین سخنرانی یا در این نوع سخنرانی این است که برنامه ای را  ارائه دهید ، از اندیشه ای دفاع کنید نظر مخالف را رد کنید و انتظار داشته باشید که مردم مطابق نظر شما کار کنند . نحوه موقعیت شما در سخنرانی توجیهی به این بستگی دارد که با چه ظرافتی پیامتان را به ارزشها ، گرایشها و اعتقادات شنوندگان مربوط سازید شنوندگان دقیق و نکته سنج منفعل نیستند و تحت تاثیر هر مطلبی قرار نمیگیرند وقت یکه به صحبتی گوش میدهند اعتبار سخنران ،اعتقادات ، گفتار ، نحوه استدلال و احساسات او را بدقت بررسی میکنند . شناخت مخاطبان مورد نظر انتظار ، اعتراض های آنها نصبت به گفته های شما و پاسخ گویی به این اعتراض ها اهمیت ویژه ای دارد شما نمیتوانید نظر برخی از افراد را تغییر دهید مگر اینکه به شکها ، بدبینی ها و اعتراض های آنها با منطق و استدلال پاسخ دهید ، سخنرانی های توجیهی ممکن است به مسائلی در باره حقیقت ، مسائل ارزشی یا سیاسی بپردازند به بعضی از مسائل در باره حقیقت میتوان پاسخ قاطعی داد ولی بعضی دیگر اینطور نیستند زیرا حقایق همیشه شفاف نیستند . برخی اوقات نیز اطلاعات کافی در باره آنها نداریم .

سخنرانی در رابطه با مسائل ارزشی : وقتی که در رابطه با مسائل ارزشی صحبت میکنید این مسائل به حقایق بی چون و چرا مربوط میشوند که در بر گیرنده اعتقادات شخصی هستند که چه چیزی درست یا غلط است بد یا خوب است ، اخلاقی یا غیر اخلاقی است . وقتی که در باره مسئله ارزشی صحبت میکنیم باید با ارائه الگوها و معیارهای ارزشی عقاید خود را به مخاطبان تفهیم کنیم اما در مجموع نظق یا سخنرانی در رابطه با مسائل ارزشی مستقیما موافق یا مخالف اقدام خاصی نیست .

سخنرانی در رابطه با مسائل سیاسی : وقتی که در مورد درست یا غلط بودن چیزی بحث میکنید و اصرار دارید که کاری باید یا نباید انجام شود به سوی مسائل سیاسی حرکت میکنید . وقتی که در باره یک مسئله سیاسی صحبت میکنید هدف شما ممکن است رسیدن به یک موافقت انفعاری یا اقدام برای تحریک فوری یا ضروری باشد . برای ایراد یک نطق سیاسی چند گزینه وجود دارد اگر شما از تغییر وضع موجود طرفداری کنید نکات اصلی شما طرح مسئله و ارائه راه حل هاست یا ممکن است از طرح مسئله ، علت و راه حل استفاده کنید . اما اگر شنوندگان شما از قبل موافق اند که مشکلی وجود دارد ممکن است از شیوه مقایسه ای استفاده کنید و هر گاه اقدام فوری مخاطبان را انتظار دارید باید از یک الگوی سازمان دهی شده بر مبنای اصول روانشناسی استفاده کنید . که بهترین شیوه را استفاده از روش مونروئه  میدانند . که بر اساس آن چند مسئله را باید در نظر گرفت :

1- توجه : ابتدا باید توجه شنوندگان را جلب کرد که معمولا با عباراتی تعجب بر انگیز ،طرح یک سوال یا استفاده از وسایل کمک آموزشی انجام داده میشود .

2- ضرورت : ضمن جلب علاقه مخاطبان باید احساس ضرورت برای تغییر را در آنها بوجود آورید و نشان دهید که با وضع موجود یک مشکل جدی برای همه وجود دارد .

3- رضایت : ضمن بر انگیختن حس ضرورت راه حلی برای آن مشکل ارائه میدهیم و ذهن مخاطبان را روشن میسازیم .

4- تجسم کردن : ضمن ارائه برنامه و راه حل خود فواید آن را برای مخاطبان مجسم میکنیم و آنها را متقاعد میسازیم که وقتی برنامه اجرا شود شرایط بهتری برایشان بوجود خواهد آمد .

5- اقدام کردن : وقتی که مخاطبان قانع شوند که راه حل شما سودمند است آنها را برای انجام کار با ایجاد تغییر دعوت میکنیم .

کسب اعتبار

کسب اعتبار در سخنرانی از نکات کلیدی است علاوه بر رفتار اجتماعی جاذبه های شخصیتی و جسمانی ، صلاحیت سخنران و شخصیت او در جذب مخاطبان تاثیر دارد که دز مجموع سه نوع اعتبار را برای سخنران در نظر میگیرند:

1- اعتبار قبل از سخنرانی : که مربوط به شناخت قلبی مخاطبان نصبت به سخنران است .

2- اعتبار در حین سخنرانی : گاهی اوقات به مرور زمان و در طول سخنرانی مخاطبان به شایستگی ها و توانمندی های سخنرانی پی میبرند و به این ترتیب اعتبار او افزایش میابد .

3- اعتبار پایانی یا نهایی : که پس از سخنرانی مشخص میشود .

راههای تقویت اعتبار : هر چقدر سخنرانی شما دقیق تر و از سازماندهی مناسب تری برخوردار باشد اعتبار شما را افزایش میدهد . اما چند مورد خاص موجب تقویت اعتبار میشود :

1- صلاحیت و شایستگی   2- ایجاد زمینه مشترک با مخاطبان  3- سخنرانی رسا ، روان و قاطع .

استفاده از شواهد و مدارج

مخاطبان به اظهارات کلی و غیر مستدل با سوء ذن نگاه میکنند آنها میخواهند که سخنران مطالبش را موجه تر ارائه کنند . اگر میخواهید پیش شنوندگان موجه جلوه کنید باید نظرات خود را با دلیل و مدرک مطرح کنید و وقتی چیزی میگویید که جای سوال دارد باید برای یاثبات درستی مطلب خود مخدرک ارائه کنید وقتی که مخاطبان با دیدگاه شما مخالفت میکنند ارائه مدرک بسیار اهمت دادر زیرا سوالها و اعتراض های آنها را بر طرف میکند . البته بدست آوردن شواهد و مدارک همیشه چندان آسان نیست و به تلاش سخت و تحقیقات ارزشمند نیاز دارد که البته نتیجه آن بسیار ارزشمند است .

توسیه هایی برای استفاده از مدارک و شواهد :

1- از مدارک مشخص استفاده کنید ( مدارکی که دقیق باشد ) .

2- از مدارک جدید استفاده کنید . زیرا با ارائه مدارکی که شنوندگان از قبل با آ« آشنا بوده اند کمتر در توجیه آنها موفق میشوید زیرا اگر این شواهد قبلا آنها را متقاعد نکرده باشد . اکنون نیز نمیتواند آنها را توجیه کند .

3- مدارک را از منابع موثق ارائه دهید . شنوندگان نقل مدارک از منابع معتبر را موجه تر میدانند . و به مدارکی که یکطرفه و آمیخته با قرض شخصی باشد با بد بینی نگاه میکنند . سعی کنید مدارک خود را از منابع عینی و بی طرف ذکر کنید .

4- ارزش مدارک خود را مشخص سازید وقتی که درباره توجیه صحبت میکنید برای اثبات نظر خود از مدارک استفاده کنید . بعضی از سخنرانان مبتدی بدون اثبات نظر خود مدارکشان را ارائه میکنند و در همیشه در استفاده از مدرک و شاهد مطمئن شوید که مخاطبان منظور شما را کاملا متوجه میشوند .

توجه : تا این جا برای امتحان نیم ترم ثبت شد .

استدلال در سخنرانی : استدلال روند نتیجه گیری بر مبنای یک مدرک است البته شما در سخنرانی باید بدانید که چگونه دلیل روشن و موجهی ارائه دهید وقتی که به این نتیجه میرسیم که وجود ذره های یخ روی درختان به معنای لغزنده بودنه جاده هاست استدلال درستی کرده ایم . البته در استدلال باید به دو نکته توجه کرد . اول اینکه مطمئن شوید استدلال شما کامل است دوم سعی کنید شنوندگان را با استدلال خود موافق و همراه سازید .

انواع استدلال : 1- استدلال از جزء به کل یا استدلال خاص . 2- استدلال از کل به جزء  3-  استدلال معمولی  4-  استدلال مقایسه ای .

1-  استدلال از جزء به کل :  وقتی که شما در موارد مشخص دلیل می آورید در واقع از پاره ای جزئیات و حقایق خاص به نتیجه ای کلی میرسید . مثل اینکه ترم گذشته درس اصول سخنرانی من آسان بود . پس درس اصول سخنوری آسان است . البته در این مورد ممکن است استثنایی هم وجود داشته باشد . در مورد این نوع استدلال باید از کلی گویی سریع پرهیز کرد . در عبارت پردازی دقیق بود و بحث خود را با آمار و مدرارک و شواهد موثق تر ارائه داد.

2- استدلال از کل به جزء : درست برعکس استدلال جزئی بهکلی است در این نوع استدلال از یک اصل کلی به نتیجه گیری جزئی میرسید . مثل اینکه هر مسکری حرام است ، شراب سیب مسکر است پس شراب سیب هم حرام است .

3- استدلال معمولی : در استدلال معمولی روند به این شیوه است که انسان سعی میکند بین علت و معلول ارتباط برقرار کند مثل اینکه بگوئیم خیابان یخبندان است اگر دقت نکنید می افتید و آسیب میبینید البته ارتباط بین علت و معلول همیشه به این روشنی نیست و باید بسیار دقت کرد تا دچار سفسطه دروغ نشویم یعنی اینکه وجود این حادثه به این علت است . به عبارت دیگر معنایش این است که این یک حقیقت است که حادثه ای پس از حادثه دیگر اتفاق می افتد ممکن است همزمان دوحادثه یا رویداد کاملا تصادفی باشد . اگر هنگام خروج از خانه گربه سیاهی ظاهر شود و چند دقیقه بعد تصادف کنید نباید گربه را مقصر بدانید . وقتی که از استدلال معمول استفاده میکنید فرضتان بر این است که تمامی حوادث یک علت دارند اما باید به این نکته دقت کرد که اغلب رویدادها چند علت دارند . بنابر این نباید دچار اشتباه شویم .

4- استدلال مقایسه ای : در مقایسه دو جریان مشابه چنین استدلال میشود که آنچه برای یک جریان صحت دارد باید برای دیگری نیز صحت داشته باشد . مثل اینکه اگر بازی فوتبال شما خوب باشد بازی والیبال شما نیز عال خواهد بود . مهمترین مسئله در استدلال مقایسه ای این است که آیا دو جریان مقایسه ای اساسا شبیه به هم هستن یا نه اگر شباهت اساسی دارند این مقایسه معتبر است در غیر این صورت اعتباری نخواهد داشت . استدلال مقایسه ای بیشتر در سخنرانی های توجیهی در باره مسائل سیاسی بکار میرود وقتی که د ر باره سیاست جدیدی بحث میکنید باید این ادعا را ثابت کنید که سیاست مشابه آن در جایی دیگر اجرا شده است .

جاذبه های احساسی در سخنرانی : جاذبه های احساسی گاهی اوقات جاذبه های محرک نیز نامیده میشوند و به این دلیل مطرح میشوند تا شنوندگان را وادار به احساس اندوه ، غم ، شادی ، غرور ، طرفداری و احترام کنند وقتی که مسئله مورد نظر ارزشی یا سیاسی باشد اینها واکنشهای مناسب هستند برای ایجاد جاذبه های احساسی از زبان احساسی استفاده کنید .

یکی از شیوه های بکار بردن واژه های پر بار احساس است از زبان هیجان انگیز استفاده کنید تا شنوندگان را به هیجان بیاورید . از مثالهای روشن و پر بار استفاده کنید که عقاید شما را شخصی تر و شنوندگان را در فهم منطق کمک کند با قاطعیت و صداقت صحبت کنید زیرا به عنوان قوی ترین منبع قدرت احساسی تلقی میشود . همه واژه های احساسی تاثیر گذار نیستند مگر اینکه شما خودتان این احساس را درک کنید .

سخنرانی یا نطق در موقعیت های ویژه : موقعیت ویژه شامل جشنهای عروسی ، مراسم تشییع ، اهدای جایزه ،  شامهای بازنشستگی و مشابه آنهاست . معمولا در همه این موقعیتها نطقی یا سخنرانی ایراد میشود . سخنرانی در چنین موقعیتهایی باید مختصر و مفید باشد و بیشتر از چند دقیقه وقت مخاطبان را نگیرد . درست است که چنین نطقی آنگونه که باید و شاید رسمی نیست اما باید با آمادگی کامل چنین نطقی را ایراد کرد و در ارائه آن نهایت دقت را بکار برد .

انواع سخنران در موقعیتهای ویژه : 1-  نطق معرفی  2-  نطق اهدا ، پاداش یا جایزه  3-  نطق پذیرش  4- نطق مراسم یادبود  5-  نطق بعد از شام .

1- نطق معرفی : در نطق معرفی وظیفه اصلی شما تشویق سخنران اصلی و ایجاد فضایی دوستانه و صمیمانه برای افزایش اعتبار و اطمینان سخنران اصلی است . نطق معرفی بسیار کوتاه و مختصر است و در شرایط عادی 2 تا 3 دقیقه است . اگر سخنران شناخته شده باشد نطق معرفی بسیار کوتاه تر از این است  در نطق معرفی بسیار کوتاه و مختصر صحبت کنید نطق شما باید کاملا دقیق و درست باشد و با حاضران موقعیت و سخنران اصلی مطابقت داشته باشد . اگر سخنوران برای شنوندگان یا حاضران شناخته شده نباشد لازم است بعضی از دستاوردها ، تخصص و مهارتهای او را تشریح کنید . سعی کنید حس انتظار ایجاد کنید و تا آنجا که ممکن است اسم سخنران اصلی را تا پایان نطق ذکر نکنید .

2- نطق اهداء پاداش و جایزه : چنین نطق هایی وقتی ایراد میشوند که فردی بطور رسمی هدیه ، پاداش یا جایزه ای دریافت میکند معمولا چنین نطقهایی مختصر هستند و بین 4 تا 5 دقیقه زمان میبرند مانند نطق معرفی باید با حاضران و موقعیت تناسب داشته باشد موضوع اصلی نطق اهداء پاداش شناسایی دستاوردهای دریافت کننده جایزه است لازم است به حضار بگویید چرا این شخص جایزه گرفته ، دستاوردهای وی را ذکر کنید و به کارهای دیگر وی اشاره نکنید به دستاوردهایی توجه کنید که به دریافت این جایزه منجر شده است . با توجه به حضار و موقعیت لازم است در باره 2 موضوع دیگر بحث کنید اول اینکه اگر حضار با علت اهداء این جایزه آشنا نیستند بطور خلاصه شرح دهید و منظور از اهداء جایزه را ذکر کنید . دوم اینکه اگر این شخص جایزه را در یک رقابت رسمی بدست آورده است و حضار بازندگان را میشناسند لحظه ای هم آنها را ستایش کنید .

3- نطق پذیرش : هدف در نطق پذیرش قدر دانی در قبال دریافت یک هدیه یا پاداش است در ایراد چنین نطقی باید از افرادی که این جایزه را به شما اعطا میکنند قدردانی و تشکر کنید .  و از همکاری اشخاصی که در بدست آوردن آن به شما کمک کرده اند سپاسگذاری و به طور مختصر صحبت کنید . در ایراد چنین نطقی نیز باید حضار و موقعیت را در نظر بگیرید .

4- نطق مراسم یادبود : نطقهای یادبود اساسا برای تحسین یا تقدیر هستند مثل مرثیه ها، مداحی ها و گرامیداشت اشخاص و اندیشه ها ، هدف شما در این نطق تکریم یک شخص ، گروهی از افراد ، یک موسسه یا اندیشه است . در چنین نطقهایی حضار باید چیزی را در باره یک موسسه یا زندگی ستودنی یک شخص بدانند . منظور اصلی شما در چنین نطقهایی نه تنها مطلع کردن شنوندگان بلکه این است که آنها را متوجه حقیقت کنید . تا از شخص یا موسسه یا اندیشه مودر نظر شما تحسین یا قدردانی کنند اگر شخصی را تکریم میکنید نباید چزئیات زندگی خصوصی او را مطرح کنید . حرفی بزنید که زندگی نامه کلی او را مطرح کند و به جوهر موضوع شما مربوط باشد و احساس احترام حاضران را برانگیزد . موفقیت شما به این بستگی دارد که چطور افکار و احساسات را متناسب با موقعیت در قالب گفتار ارائه کنید .

5- نطق بعد از شام : نطق بعد ازشام برای سرگرمی بهترین فکر به حساب می آید آنها در مقایسه با نطقهای دیگر تماس و ارتباط روشنتر و صمیمانه تری با حاضران برقرار میکند و درماهیت بحث بر انگیز وحتمی نیستند این سخنرانها در برخورد با موضوع در یک قالب جدید یا غیر منتظره تصورات را تحریک میکنند . با وجود اینکه بذله گویی بخش مهمی از نطقهای بعد از شام را تشکیل میدهد اما خیلی ضروری نیست . اگر از بذله گویی استفاده میکنید باید بذله گویی شما نظر حاضران را به موضوع اصلی جلب کند . این نطق با مخاطبان ارتباط صمیمانه تری برقرار میکند و شنوندگان یا حاضران در چنین فضایی که ممکن است آرام و شاعرانه باشد حوصله شنیدن مسائل خسته کننده را ندارند و به همین جهت باید مختصر و در محدوده موضوع مورد نظر باشد .

سخنرانی یا رهبری در گروههای کوچک : گفته میشود گروههای کوچک معمولا بهتر از افراد تصمیم میگیرند اما این گروهها برای تصمیم گیری کامل به یک رهبر کار آمد و موثر نیاز دارند . برخی اوقات رهبر خاصی وجود ندارد در چنین مواقعی اعضای مهم گروه در صدد یافت نفوذ و تاثیر مساوی بر میآیند . وقتی که نیاز به رهبری شدت میابد هر یک از اعضا یا یکی از آنها میتواند رهبری لازم را بر عهده بگیرد در پاره ای اوقات ممکن است یک گروه یک رهبر ضمنی داشته باشد . مثلا در اداره ای جلسه ای تشکیل میشود و معاون اداره نیز در جلسه حضور دارد این معاون رهبری گروه را بعهده میگیرد در صورتی که گروهی کارش را بدون رهبر آغاز کند ممکن  است یک رهبر اضطراری تعیین شود و چنین شخصی میتواند با توانایی یا قدرت شخصی یا نفوذ کلامش رهبری رادر اختیار بگیرد بلاخره ممکن است یک رهبر منتخب گروه باشد . چنین شخصی هنگام تشکیل گروه به عنوان رهبر انتخاب یا انتصاب میشود .

عملکرد های رهبری در گروه : یک رهبر با نوفوذ با بکار گیری سه دسته از نیازها گروهش را در رسیدن به هدف کمک میکند :

1- نیازهای مقطعی : یعنی نیازهایی که به شرایط زمان بستگی دارد و به مرور زمان یا برطرف شدن شرایط آن نیازها نیز کمرنگ میشوند .

2- نیازهای ضروری : یعنی اقدامات مداومی که باید انجام شود تا کار گروهی به نتیجه برسد .

3- نیازهای حمایتی : که شامل ارتباطات شخصی بین اعضای گروه میشود .

مسئولیت در یک گروه کوچک : هر عضوی از یک گروه کوچک باید مسئولیتهای مشخصی را بپدیرد این مسئولیت ها در پنج مقوله قابل بررسی است :

1- خودتان را نصبت به اهداف گروه متعهد بدانید .

2- وظایف شخصی را بخوبی انجام دهید .

3- از ایجاد اختلاف در بین اعضاء پرهیز کنید .

4- مسئولیت و مشارکت همه جانبه9 را تشویق کنید .

5- بحثهای مربوط را ادامه دهید یعنی بحث را تا رسیدن به نتیجه دنبال کنید .

برای حل مشکل در گروههای کوچک چه باید کرد : یکی از راهها به نام شیوه بازتاب فکر ی نامیده شده این شیوه برگرفته از نظریه یکی از دانشمندان مشهور آمریکایی است که یک مرحله منطقی و قدم به قدم را در بحث برای گروههای حل مشکل ارائه میدهد که شامل 5 مرحله است .

1- تعریف مسئله   2-  تحلیل مسئله  3- ایجاد معیاری برای حل مسئله 4- ایجاد راه حل های بلقوه  5-  انتخاب بهترین راه حل

گزارش شفاهی : این گزارش از نظر محتوی مثل گزارشهای نوشتاری است . اگر گروه یک رهبر مشخص داشته باشد این گزارش را ارائه میدهد اگر شما بخواهید گزارش گروه را بدهید باید آن را به گونه ای طرح کنید که نطق های دیگر را مطرح میکنید ، کار شما در چنین مواقعی تشریح منظور ، رویه ها و توسیه های گروهتان است . البته این گزارش نیز باید دارای سه بخش اصلی باشد .  1-  مقدمه  2-  متن گزارش  3-  نتیجه گیری

همچنین گزارش را مانند هر نطق دیگری باید با موقعیت حاضران و شرایط تطبیق دهیم و برای تقویت گفته های خود از مطلب دفاع استفاده کنید .

سمپوزیوم : سمپوزیوم مرکب از یک مدیر و چند سخنگو است که با یکدیگر جلوی حاضران مینشینند و اگر رهبر مشخصی داشته باشند ، چنین رهبری نقش مدیریت را برعهده میگیرد . هر سخنگویی نطق آماده شده ای را در زمینه متفاوتی که با موضوع ارتباط دارد ایراد میکند. بعد از ایراد نطقهای مختلف ممکن است جلسه پرسش و پاسخ نیز برگزار شود .

بحث های گروهی : این بحث اساسا نوعی مهاوره یا گفتگو جلوی حاضران است این گروه به مدیری نیاز دارد که موضوع بحث و اعضای مهاوره را معرفی کند وقتی که اعضا در حال بحث هستند مدیر سوالات و توضیحات ضروروی برای تمرکز مطرح میکند اعضای مهاوره بطور رسمی و به اختصار و فی البداهه صحبت میکنند ، بحث گروهی به علت ناگهانی بودن آن ممکن است برای شرکت کنندگان و حاضران هیجان انگیز باشد . اما متاسفانه این ناگهانی بودن گاهی اوقات مانع ارائه نظام مند یا ضابطه مند توسیه های گروهی میشود ، بنابر این گروههای حل مشکل بندرت از بحث گروهی استفاده میکنند . البته لازم است از قبل در مورد موضوع مربوطه مطالعه کرده و مسائل عمده را تحلیل کنید و نکاتی را که میخواهی در طول بحث مطرح کنید از قبل مشخص سازید یکی از مهمترین هدفهای بحث گروهی این است که همه شرکت کنندگان نظرات خود را ارائه کنند نه اینکه یک یا دو نفر بحث را در انحصار خود درآورند .

نمونه سوالات :

1- تفاوت سخنرانی عمومی و مکالمه چیست ؟

2- عواومل موثر در توانایی سخن گفتن را نام ببرید ؟

3- پس از مصاحبه چه اقداماتی را باید انجام داد ؟

4- استناد در سخنرانی را توضیح دهید ؟

5- راههای جذب مخاطب در سخنرانی چیست ؟

6- طرح صحبت در سخنرانی را بیان کنید ؟

7- سخنرانی فی البداهه بدون آمادگی قبلی را توضیح دهید ؟

8- عوامل مهم در ایراد سخنرانی چیست ؟

9- سخنرانی در رابطه با مسائل سیاسی را توضیح دهید ؟

10- راههای تقویت اعتبار در سخنرانی را بیان کنید ؟

11- استدلال مقایسه ای را توضیح دهید ؟

12- انواع نطق را بیان کنید ؟ ( نطق معرفی و اعطای پاداش و ..) .

13- رهبری گروههای کوچک را توضیح دهید ؟

14 - مسئولیتها در گروهها کوچک را توضیح دهید ؟